• Altın Grafik
  Bitcoin nedir

altın

Bitcoin nedir? Resmi bir para birimi midir?

Bitcoin, merkez bankası, resmi kurum, vs. ile ilişkisi olmayan elektronik bir para birimidir.

Bitcoin ne zaman kuruldu?

Bitcoin sistemi, 2009'da kuruldu. Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır. 22 Temmuz 2013 tarihi itibariyle dolaşımdaki Bitcoin'lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindedir.

Bitcoin nasıl kazanılır sistem nasıl işler?

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin'ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür. (100,50,25... gibi.)

Bitcoin'in olumsuz tarafları

Bitcoin harcamalarınız gizli olarak gerçekleşir ve sistemde kayıt tutulmaz. Yaptığınız ve aldığınız ödemeleri daha sonradan kontrol edemezsiniz. İnternet saldırıları olabilir ve paralarınızı siber korsanlar çalabilir. Hiçbir merkez bankası ve kuruluşa bağlı değildir.

Bitcoin tamamen güvenli mi?

Bitcoin (BTC) sanal paranın güvenirlik konusunda 100% garantisi yok. Online saldırılar ile sanal ortamdaki bitcoinlerinizi korsanlara çaldırabilirsiniz.

Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: