• Altın Grafik
  Stop Loss nedir?

altın

Forex Stop-Loss nedir?

Stop Loss, yatırımcıların daha büyük zarar etmesini engellemek adına ideal bir sistemdir. Her yatırımcı kendine özel bir stop loss stratejisi belirlemelidir. Bazı durumlar için stop loss çok gereklidir ve sizi büyük zararlardan kurtarabilir.

Stop Loss strateji belirlemek için öneriler

Öncelikle eğer aldığınız pozisyonun tersine bir piyasa hareketi olursa, zararınızın en fazla ne kadar olacağına karar verin. Para yönetimi örneklerinden tavsiyeye göre herhangi bir yatırım yaptığınız durumda toplam paranın belli bir oranından fazlasını göz almayın. %3, %4 bunun için makul yüzdelerdir.
Hangi enstrümana yatırım yapacaksanız, yakın zamanlardaki ve geçmişteki volatilitesini inceleyin. (Guardian Angel - Market tab kullanılabilir)
Yatırım vadenize karar verin (anlık, saatlik, günlük, haftalık ..). Taşıma süreniz arttıkça piyasadaki daha büyük dalgalanmalarla karşılaşacağınızdan daha geniş bir alanda stop loss fiyatı girmelisiniz.
Risk seviyesini belirleyin (kaldıraç)- Bazı durumlarda kaldıraç oranı stop loss fiyatı girebileceğiniz alanı da kısıtlayabilir ve bu çerçevede işlem yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yani kaldıraç oranı piyasadaki volatiliteye bağlı olarak belirlediğiniz stop loss fiyatını girmenize izin vermeyebilir.

Stop Loss Gerekli mi?

Stop loss yatırımcılar için harika bir araçtır fakat genelde çok iyi anlaşılmaz. Çoğu zaman yatırımcılar $100 riske etmek istiyorum diyerek işlem yaparlar. Eğer profesyonel bir yatırımcı olarak işlem yapmak istiyorsanız daha detaylı çalışmanız gerekir. Stop loss doğru kullanılmadığında aldatmaca gibi görünebilir fakat bilgi edinir ve doğru kullanırsanız iyi bir gözlemci ve denetçi olacaktır.

Farz edelim ki bir yatırımcı piyasanın yukarı ya da aşağı nereye gideceği konusunda iyi bir fikir sahibi. Fakat tahmin doğru olsa da piyasa o yönde hareket ederken dalgalı seyir az ya da çok olacaktır. Yön doğru tahmin edilse bile piyasa ne kadar dalgalı olursa pozisyonun erken kapanma olasılığı da o kadar fazladır.

Stop Loss ne zaman yapılmalı?

Bir işlem yapacağınızda ne kadar parayı riske edebileceğinizi, piyasa volatilitesini ve tahmini taşıma süresini dikkate almalısınız. Ancak o zaman pozisyonunuza en uygun stop loss seviyesini belirleyebilirsiniz.
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: