• Altın Grafik
  Sterlin ne olacak? 2018 tahmini

altın

Sterlin ne olur? 2018 tahminleri

Döviz kurları yatırımcılarının, uzun dönemli yatırımları sırasında, en karlı araç olarak gördükleri Sterlin, uzun yılların ardından ilk defa yatırımcısını haksız çıkartmayı başardı. Çünkü, 2016 ve 2017 aylarının geneline bakıldığı zaman, Türkiye’de en popüler döviz kurları arasında arasında en fazla değer kaybı yaşayan kurlardan birisi oldu.

Sterlin fiyatına Brexit etkisi

Avrupa Birliği Ayrılma (Brexit) referandumunun ardından hızlı bir şekilde değer kaybetmeye devam eden Sterlin için 2018 de nasıl bir fiyata sahip olacağı şimdiden gündeme gelmeye başlamış durumdadır. Döviz yatırımcıları nasıl bir tavır takınmaları gerektiğini düşünürken, Dolar ve Euro arasındaki mücadeleden son aylarda Euro’nun galip gelmesi, İngiltere seçimleri sonrası istikrarın güç kazanmak yerine sekteye uğramasıyla yatırımcının güvenini kaybeden Sterlin, 2018 yılında da uzman görüşlerine göre düşüşler yaşamaya devam edecek. AB ayrılığının ekonomik faturası ağır olacağa benziyor. AB'den sadece ismen ayrılmak değil aynı zamanda AB içindeki ekonomik ayrıcalıklardan da uzaklaşacak olan İngiltere, Avrupa Birliği'nde çok kolay uyguladığı ekonomik reformları, AB'den bağımsız bir şekilde hazırlamak zorunda.

Elbetteki bu düşüş dolar ve euro karşısında değerlendiriliyor. Ülkemize 2017'ye birkaç ay kala başlatılan olumsuz spekülasyonlarla birlikte TL'nin değer kaybetmesiyle Sterlin/TL kuru 4.90 seviyelerine kadar yükselmişti ancak şu sıralar tekrar 4.60 civarında geziniyor.

Sterlin ne olacak?

Yatırım şirketi olan Voya Investment'in portföy yöneticilerine göre; AB'den ayrılışla birlikte İngiltere büyümesinin yavaşlaması ve BOE (Bank of England) İngiltere Merkez Bankası'nın faiz artırmaması İngiliz Sterlini'ni zayıflatabilir. Şuan itibariyle BOE'nin faiz oranı 0.25% durumunda. Eğer bu faiz oranı 0.50 seviyelerine getirilirse Sterlin'de tüm dünyada yükseliş görülebilir. Aksi takdirde Sterlin için kısa vadede büyük bir yükseliş beklememek gerekiyor.

sterlin ne olacak 2018

2014-2015 yıllarında 1.65 - 1.70 seviyelerinde olan Sterlin/Dolar paritesi şu sıralar 1.30 civarında gezinmektedir. Bu veriler ışığında eğer TL'de değer kazancı yaşanırsa ve Sterlin'in değersizliği sürerse GBP/TL kurunun 4.10 - 4.20 seviyelerine gelmesi beklenebilir.

sterlin ne olur

Sterlin fiyatını sitemizdeki döviz kurları/sterlin bölümünden takip edebilirsiniz.
-> Sterlin


Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: