• Altın Grafik
  Sterlin kuru 2019'da nasıl olacak?

Sterlin ne olur 2019

Sterlin yükselişini sürdürecek mi?

Bu yıla 5.10 tl seviyelerinden başlayan sterlin; günümüz itibariyle 6.20 - 6.30 TL bandında bulunuyor en güçlü para birimlerinden biri olmayı sürdürüyor. Brexit ile AB'den ayrılma kararı alındıktan sonra dolar ve euro karşısında ilk etapta zayıflayan sterlin tekrar eski gücüne kavuşmuş durumda. BOE(Bank of England); İngiltere Merkez Bankası'nın 0.50'de faizleri sabit tutma kararı ve varlık alım miktarının 435 milyar sterlin olarak sabit bırakılması; faiz artışına ve ek sıkılaşmaya gerek duyulacak bir durumun olmadığının göstergesi olarak yorumlanabilir.
sterlin banknot

Faiz artış kararının ilerleyen dönemlerde gelebileceği fakat BOE'nin açıklamalarına göre bunun bu dönemde gerekli olmadığı ve gerekirse kademeli ve sınırlı bir artış olacağı vurgulandı.

Sterlin son 1 yılda nasıl değişti?

Sterlin son 1 yılda Türk Lirası karşısında 36% değer kazandı. Tam 1 yıl önce (2017 ortaları) 4.50 - 4.60 bandında olan kur 2018 Mayıs ayı itibariyle 6.25 seviyesinde bulunuyor. Sterlin geçtiğimiz son 1 yıl içerisinde minimum olarak 4.4388 seviyesini, maksimum olarak ise (ayrıca tüm zamanların rekoru) 6.35 seviyesini gördü.
sterlin grafik son 1 yıl


Pound sterlin güncel fiyatı?

Güncel sterlin alış fiyatı 6.2459 ve satış fiyatı ise 6.2584 olarak serbest piyasada işlem görüyor. Sterlin/TL fiyatını ve diğer döviz kurlarını güncel ve canlı olarak sitemizde takip edebilirsiniz.
sterlin kaç tl
Altın Grafik; döviz kurları sayfasında sterlin, dolar ve euro kurlarını takip edebilirsiniz.

Sterlin ne olacak?

Sterlin, TL'deki değer kaybının hızlanmasıyla birlikte hızlıca 6 TL seviyelerini geçerek 6.30 seviyesine ulaştı. Eğer TL'deki değer kaybı seçim atmosferiyle birlikte bu hızla sürerse 7 TL'ler gündeme gelebilir. Fakat son spekülatif hareketlerle TL'deki 10% ila 15% arasında TL'de ekstra bir yük bulunuyor. TCMB'nin reeskont kredilerini 4.20 seviyesinden geri kabul edeceğini açıklaması; TL'deki spekülatif değer kaybının minimum %10'larda olduğunu işaret eder nitelikte. Çünkü geçtiğimiz sene, dolar kuru 3.91'e hızla geldiğinde TCMB reeskont kredilerini 3.53'den kabul edeceğini açıklamış ve bir süre sonra kur bu seviyenin de altına gerilemişti. Benzer mantıktan yola çıkılırsa, spekülatif hareketlerin durması, seçim atmosferinin daha ılımlı geçmesi ve tekrar seçim gibi seçeneklerden olumsuz bir TL'de değer kaybı hareketi olmazsa, 2019 yıl başına kadar sterlin 10% düşerek 5.50 - 5.60 bandına geri dönebilir.
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: