• Altın Grafik
  Dolar ne olur 2015

altın

Dolar ne olur 2015 yılında?

Merkez Bankası zorunlu karşılıklar ve Rezerv Opsiyon Katsayıları'nda değişikliğe gitti. Bu değişiklikle birlikte bankaların döviz bulmaları ve bunu Merkez Bankası'na yatırmaları gerekiyor. Yaklaşık olarak 5.6 milyar doların Merkez Bankası'nın kasasına girmesine neden olacak kararlar farklılıklar da getiriyor. Ekonomist Yaşar Erdinç, Merkez Bankası'nın kararını Twitter üzerinden değerlendirdi. Erdinç'e göre Merkez'in hamlesinin zamanlamasının yanlış olduğu ve Pazartesi günü dolar kurunda sert yükselişin olabileceğini yazdı.

Dolar ne olacak sorusuna Yaşar Erdinç'in tahminleri

Ekonomist Yaşar ERDİNÇ'in doların geleceğine dair yorumu
"Merkez Bankası'nın sürpriz hafta sonu kararı kısa vadeli borçlanmayı azaltmaya yönelik bir adım olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda bankaların döviz maliyetlerini de artırarak döviz tevdiatına ödenen faizi de düşürecektir. Dolayısıyla gizli bir amaç da mevduatın dövize kaymasını önlemek olabilir. Bu karar sonucu dövize ek olarak yaklaşık 900 milyon dolar talep oluşacak. Döviz talebi nedeniyle Pazartesi günü dolar kuru sert yukarı hareketle açılabilir. Fakat dövizdeki yukarı hareket kalıcı olmasa da, Cuma günü ABD doları tüm paralara karşı değer kazanırken, bu kararın zamanlaması bence iyi olmadı. Gereksiz yere dövize talep yaratılmış olacak. İlk etki yukarı yönlü olsa da, dış dünyadaki diğer paraların ABD dolarına karşı değer kaybettiği ortamda, eğer bu trend devam ederse dolar kuru da trende uyabilir. Pazartesi günü doların ilk hareketlerini MB kararı etkileyecektir ama sonrasındaki hareketler, küresel piyasalardaki trende uygun olur. Dolayısıyla döviz piyasası açıldığında FX piyasalarında harekete geçmek anlamlı değil. Bankalararası piyasanın açılması beklenmeli. Borsa üzerinde çok güçlü bir etki beklemiyorum. Bu karar çünkü firmaların kısa vadeli para bulmak istemesinin önüne geçilirken, seçim öncesi aslında vidaların gevşetilmesi isteniyordu. MB kararı ekonominin orta vade sağlığı açısından iyi olsa da, zamanlama yanlış ve istenen sonucu vermesi hem şüpheli hem de zaman alır."

Dolar yükselirse neler olur?

Doların tansiyonu düşmüyor. Bunun vatandaşa etkisi ne olur? Piri Reis Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Arslanoğlu’na göre dolar artışı, alım gücünün düşmesine yol açar. Çünkü Türkiye ithal ürünlerin çok satıldığı, hammadde olarak kullanıldığı bir ülke.

Dolar artarsa işsizlik çoğalabilir

Arslanoğlu dolar artışının vatandaşa etkisini şöyle anlatıyor:
“Dolardaki artış zamlarla enflasyonu artırıyor. Enflasyon arttıkça faizler yukarı çıkıyor. Bu da beklentilerde bozulma ve yatırım kararlarının değişmesine yol açıyor. Yatırım kararları etkilenince büyüme etkileniyor. Bu da istihdama ve ücretlere yansıyor. Bunlar kurdaki hareketin kalıcı olması durumunda yaşanır. ”

Dolar yükselirse hayatımıza etkisi ne olur?

Arslanoğlu: Meyve sebze açısından hammadde fiyatları, girdiler etkileniyor. Gıdaya yansıması biraz geç olur. Elektronik cihazlar ithal olduğu için kur artışı fiyatlara yansıyacaktır. Otomotivde satılan araçların yüzde 50'den fazlası ithal. Zam gelecektir. Enerjide petrol ve doğalgaz fiyatlarında maliyetler artıyor. Benzin, ulaşım ve ısınma giderlerinde zam olabilir. Gecikmeli olsa da eninde sonunda olacaktır.

Konutta demir çelik gibi ithal girdiler yüksek. Şu anda arz fazlası var. Önümüzdeki dönemde zam görülecektir. Yeni yapılan konutların fiyatları yükselebilir. Sektör temsilcileri konutta yüzde 15-20 oranında zam olabileceğini ifade ediyor. Tekstilde hammadde fiyatlarındaki artışla giyimde yeni sezon fiyatlarına zam gelebilir.Yurtdışına seyahat etmek isteyenler planlarını ertelemeyi düşünebilir. Bunun da hizmet sektörüne etkisi olur.
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: