• Altın Grafik
  Dolar ne olacak 2018 uzman yorumlar

Dolar ne olur 2018


2017 yılına başlarken dolar için yapılan 3,60 TL’lık tahminler abartılı bir şekilde karşılanırken yıl bitmeden rekor seviye olan 3,95 TL’ye kadar yükselen tahminler konuşulmaya başlandı. Bu yıl 3.90’lı seviyelerle rekor kıran, TL karşısında tarihi bir rekora imza atan doların, iç piyasaya dönüşü ise muhteşem oldu. Rekor seviyelere ulaşan dolar ve diğer döviz kurlarından ötürü, Merkez Bankası’nın verdiği Ortalama Fonlama Faizi yüzde 12’lere yaklaştı. Döviz kurundaki bu artış diğer piyasalarda da dalgalanmalara sebep oldu. Borsanın geçmiş senelerdeki gibi dövizle birlikte düşüşü yerine bu yıl TL’nin değersizliğinin oluştuğu ortamda endeks 100 bin seviyesinin üzerine çıktı.

Dolar'ın Geleceği 2018

Dolardaki bu volatil trendle birlikte doların geleceği merak uyandırmış durumda. Doların önlenemez yükselişi başta yabancı bankalar olmak üzere tüm yatırımcıları da yeni hesaplar yapmak zorunda bırakmıştır. 2016 yılının sonunda aynı yılsonu için 2,8 TL ile 3 TL arasında dolar tahmini yapan yabancı bankalar, son yayımladıkları raporda ise döviz kuru tahminlerinde fazlasıyla artırıma girmiştir. Ayrıca geçmiş tahminler de piyasa fiyatlarının çok altında kalınca 2017 sonu dolar tahminleri 3,35 ile 3,95 TL aralığına yükseltilmiştir.

dolar trendi

Kur tahminlerindeki bu artış sadece 2017 yılıyla sınırlı değil. Yabancı yatırım bankalarının 2018 yılına ait tahminleri de yayımlanmaya başlandı. Ortaya çıkan yeni tahminlerden bazılarında TL’deki kan kaybının süreceğini,bazılarında ise TL’nin tekrar değerleneceği raporları görülmektedir

Dolar 2018 güncel tahminleri

Societe Generale; 2018 yılına dair kur tahminini açıklayan Societe Generale; TL’nin değerlenmesi yönünde bir beklenti içerisinde. Societe Generale’den gelen açıklamaya göre yılsonu dolar tl tahmini 3.3500 tl. Societe Generale’e göre TCMB’nin sıkı tutumu, siyasi belirsizliklerin azalması, faizlerin yüksek oluşuyla TL’nin gitgide değerini artıracağı yönünde.

Fitch Dolar kuru beklentisi 2018

Fitch; Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten Ekim 2017 itibariyle gelen açıklamaya göre dolar tl’nin bu yıl sonu tahmini 3.5000 seviyesinde. Fitch’e göre 2018’in yıl sonunda dolar 3.65 tl olacak. 2019’un sonunda ise 3.85 olacak.

Commerzbank; Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan CommerzBank’a göre dolar tl kuru 2018 başında 3.50 tl, 2018 sonunda ise 3.90 seviyelerinde yer alacak.

tcmb dolar

TCMB dolar beklenti anketi

TCMB Beklenti anketine göre dolar kurunun yıl sonu değeri 3.63 TL seviyelerinde olacak. Bu anket Merkez Bankası’nın çeşitli yatırım kuruluşlarındaki ekonomistlerle yaptığı bir anket olup TCMB’nin beklentisi değildir.

Dolar/tl kurunu 2018'de neler bekliyor?

Dolar kuru bu yıl TL karşısında sıradışı bir yükseliş göstermiş ve tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır (3.94). Durum böyle olunca da vatandaşlarımızda, paramızın değerlenmesine dair kuşkular ve 2018 dolar kuru ne olacak soruları da gündemi meşgul etmeye başlamıştır. Şimdiden ekonomi platformlarında birçok farklı senaryo üretilmeye başlandı. Fakat şimdiye kadar olan durumlardan biraz farklı bir şekilde açıklanma gereği duyuluyor. Geçtiğimiz aylarda doların yükselişini göz önünde bulunduran ve analizler yapan uzmanların bir kısmının 2018 yılında doların 3,50 seviyelerinde olacağını bir kısmı ise 3.90 seviyelerine tekrar geleceğini savunuyor. Dolar TL’ye dair en iyimser yorumlardan birisi Societe Generale’e ait, en kötümser yorumlardan birisi ise Alman bankası Commerzbank’a ait.

Elbette Dolar 2018 Yılında ne olur bunu kimse bilemez. Fakat sizler için önemli gördüğümüz dolar tl tahminlerinden özet çıkararak, bilgilendirmek istedik. Dolar’ın geleceğine uzman yatırımcılar, bankalar ve ekonomistlerin tahminleri etki etmiyor fakat tüm bu analizlerde çeşitli öngörülen senaryolara dayandırıldığından bu önemli görüşler gözardı edilmemelidir.

Türkiye de 2018 yılı dolar kurunun ne şekilde gelişeceğini ve ülkemizde yaşanan durumların da doları ne şekilde etkileyeceğini yine zaman gösterecek. Yatırım tavsiyesi değildir.

Dolar tl, euro kuru ve sterlin kurunu canlı takip için --> Dolar

Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: