• Altın Grafik
  24 Ayar altın ne işe yarar?

24 Ayar Altın ne işe yarar?

Altın binlerce yıldır en değerli birikim aracı olarak kullanılır. Günümüz dünya ekonomisinin de temel dayanağı olan altın, ülkelerin zenginliklerin, ekonomik değerlerinin ve buna bağlı olarak para değerlerinin uluslar arası alanda belirlenmesi için kullanılan birikim aracıdır. Altına insan tarafından gösterilen bu yoğun ilgiye bağlı olarak, uluslar arası alanda bir standart getirmek amacıyla kullanılan ayar terimi, yurtdışında ve mücevher işleyen sektörlerde kırat olarak bilinir.

24 ayar altın

Altının saflığı nedir?

Altını çeşitli şekillerde işleyerek satılacak kıvama getirilmesi sürecinde, altının saflık derecesi de değiştirilebiliyor. Bu değiştirilmelerin satış sırasında belli olması ve altının dünya piyasalarında da geçerli olabilmesi için, belirli ayar gruplarında toplanıyorlar. 24 Ayar olarak bilinen ve satılan altın, her bir gramının % 100 saf ve katkısız altın anlamına gelmektedir. 22 Ayar olarak bilinen altın ise % 92,4 oranında altın ve %8,6 başka madenlerin karıştırılmasıyla elde edilmiş altın anlamına gelir.

Diğer bir deyişle ayar, altının saflık derecesinin ve buna bağlı olarakta maddi değerinin ölçülmesini sağlayan, uluslararası bir sistemdir. Tasarrufun en önemli aracı olan altın, kişisel temelde veya devletsel temelde, dünya ekonomisinin en karışık veya bozuk olduğu savaş hali gibi durumlarda bile geçerli zenginlik birimidir. Altına yapılan yatırım, dünya genelinde insanoğlu için en güçlü ve benzersiz yatırımdır.

Altındaki ayar kavramı nereden gelmektedir?

Binlerce yıl önce Almanlar tarafından kullanılan bir para birimi olarak altından yapılan Mark ve bu para biriminin çeşitli değerlere sahip olmasının gerekmesi sonucu, altına karıştırılan yan maddeler sayesinde değerinin düşürülmesi sistemi, o günlerden günümüze kadar, altının dünya üzerindeki standart değerlerinin belirlenmesi amacıyla kullanıla sistem olmuştur. 24 Ayar terimi, altının 24 te birim üzerinden eşit parçalara bölündüğü anlamına gelir.

24, 22 ve 18 ayar farkları nedir?

24 Ayar altın olan saf altınken, 18 ayar altın 24 birimden 18 inin altın kalanının ise çeşitli başka madenlerden oluştuğunu ve buna bağlı olarak 24 ayar olan altından daha düşük bir değere sahip olduğunu göstermektedir. Uluslar arası alanda geçerli olan bu ölçme ve değerlendirme birimi sadece altına özgü bir ölçüm sistemidir. Benzer ölçüm sistemleri diğer madenler ve mücevherat içinde kendilerine ait şekillerde bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak 24 Ayar ikincil olarak 22 ayar süs eşyalarında tercih edilen ve en az kullanılan türü olarak ta 18 ayar altın kullanılırken, dünyanın çeşitli bölgelerinde 22 ayar daha fazla tercih edilerek 24 ayar altının satışı yoktur. Toplumumuz açısından da büyük bir öneme ve manevi değere de sahip olan altın, dünya tarihindeki savaşların ana sebeplerinden bir tanesi olarak görülür.

24 ayar altın

Altın neden rezerv olarak saklanır?

Günümüz dünya ekonomisinin temel ekonomik değeri olarak, ülke ekonomilerini ve devamında uluslar arası ekonomiyi yönlendiren altın, altın rezerv ve depoları yüksek olan ülkelerin, en güçlü ekonomik değerlere de sahip olduğu anlamını ortaya koymaktadır. Devletler altın rezervini genellikle 24 ayar has altın üzerinden yapmaktadır.
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir:
Gram Fiyatı - Altın
Yükleniyor...
Grafiği Değiştir: